wtorek, 6 września 2016

Edukacyjne mieszadełka

CeZaR 2-3 razy w tygodniu uczęszcza do logopedy. Teraz wałkujemy głoski z szeregu szumiącego, z różnym zresztą efektem. Samo powtarzanie wyrazów z "SZ" i "RZ, Ż" nie wchodzi u nas w grę, bo synek nie lubi monotonii i ciężko mu wysiedzieć nad kartkami. Muszę więc ciągle coś wymyślać, żeby wcielić w życie zalecenia naszych kochanych pań J. i K. w formie zabawy.

Na jednym z moich ulubionych blogów "mojedziecikreatywnie" znalazłam wpis poświęcony wykorzystaniu plastikowych łyżek w domowej edukacji: http://mojedziecikreatywnie.pl/2016/07/zabawy-edukacyjne-z-lyzkami/. Zainspirowana pomysłami Ewy, sięgnęłam po zakupione kilka dni wcześniej drewniane mieszadełka do kawy i wykorzystałam je do powtarzania głosek szumiących. Moi synkowie nazwali je "kolorowymi patyczkami".

Potrzebujemy 30 mieszadełek (jeżeli w grze ma uczestniczyć więcej osób weźmy odpowiednio więcej), 7 kolorowych flamastrów, drewniany klocek lub kartka A4, z której wytniemy kostkę do rzucania.

Kolorowymi flamastrami malujemy kropki z jednej strony mieszadełek.Z drugiej strony wypisujemy drukowanymi literami wyrazy z "SZ" i "RZ, Ż" (lub z innymi głoskami, wymagającymi przećwiczenia).Na drewnianym klocku malujemy kropki odpowiadające kolorami tym zamieszczonym na mieszadełkach. Jeżeli nie mamy odpowiedniego klocka, wycinamy sześcian z kartki A4 i robimy to samo.Mieszadełka układamy kolorami na podłodze. Grę rozpoczyna najmłodszy uczestnik. Kolor wyrzucony na kostce wskazuje kolor mieszadełka do wylosowania. Gracz odwraca wybrany przez siebie patyczek i odczytuje (sam lub z pomocą) wyraz umieszczony na drugiej stronie. Gra trwa do zebrania wszystkich mieszadełek z podłogi. Ponieważ CeZaR uwielbia liczyć, na koniec zazwyczaj segregujemy jeszcze zebrane patyczki kolorami, alfabetycznie lub liczymy sylaby w wylosowanych wyrazach.

W podobny sposób możemy wykorzystać mieszadełka do nauki kolorów, nazw zwierząt, słówek angielskich, itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz