poniedziałek, 19 września 2016

Jak powtarzać i nie zwariować - garść pomysłów na ćwiczenia logopedyczne w domu (cz.1)

Wspomniałam już, że mój kochany CeZaRek chodzi regularnie do logopedy i, poza innymi rzeczami, musi ćwiczyć głoski z szeregu szumiacego (SZ, RZ, Ż). Niestety zwykłe czytanie wyrazów nie wchodzi u nas w grę, bo tego ma pod dostatkiem w przedszkolu i u pani J. Muszę więc przemycać mu powtórki w innej postaci :(. Oto kilka pomysłów, które u nas się sprawdziły, a mogą być miłą odmianą dla dzieci oraz ich rodziców:
  • jajeczka - niespodzianki; czekolada zjedzona, zabawka trafiła do kolekcji w pudełku, zostaje nam plastikowy pojemniczek; w mojej szufladzie uzbierało się ich trochę, więc chętnie wykorzystuję je, żeby poćwiczyć rączki chłopców lub do ćwiczeń logopedycznych. W jajeczkach chowam małe obrazki z wyrazami, które w danym dniu chcę poćwiczyć i resztę zostawiam synom. Najpierw mają frajdę związaną z otwieraniem pojemniczków, a potem niespodziankę w postaci zmieniających się za każdym razem kartoników. Oczywiście dopóki dany wyraz nie zostanie powtórzony głośno i wyraźnie, nie można otworzyć następnego jajka. Jeżeli jajeczka ukryjemy w różnych miejscach domu, radości i zabawy będzie jeszcze więcej.   • gra pamięciowa memory, w której używamy obrazków z interesującymi nas głoskami

  • gra planszowa, w której poruszamy się pionkami po polach zawierających wyrazy z interesującą nas głoską; możemy zrobić ją sami w wolnej chwili lub poszukać gotowca (np. z (niezwykle przydatnego) serwisu printoteka.pl (http://www.printoteka.pl/pl/materials/item/775)  • w czasie spaceru lub w mieszkaniu szukamy wokół siebie wyrazów zawierających w sobie interesującą nas głoskę. Znowu mamy trochę ruchu, a przy okazji ćwiczymy język i buzię:)

  • z kartonu wycinamy kilka ciężarówek lub lokomotywę z wagonami. Dziecko ma za zadanie dokonać załadunku, czyli przy pomocy spinacza lub magnesu przyczepić do nich  karteczkę z wyrazem lub ilustracją. Następnie, wspólnie z mamą lub tatą, głośno odczytujemy, co zostało załadowane. Dla leniuszków, wydawnictwo ARSON proponuje gotowy "Pociąg do Szumowa (Sykowa)".

  • na małych karteczkach zapisujemy nazwy czynności, w których występują głoski "SZ, RZ, Ż" - np. "Mama szoruje podłogę" (młodszym dzieciom możemy wydrukować same obrazki). Nasza pociecha po poprawnym wymówieniu czasowników naśladuje daną czynność. Porcja ćwiczeń dla buzi i dla ciała:). U nas zabawa ta przybrała formę planszówki: 


cd.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz